2013. május 22., szerda

Carnival of Souls - A lelkek karneválja (1962)

rendezte: Herk Harvey, amerikai horror



A történet egy lányról szól, nevezett Mary, aki a film elején egy balul sikerült, rögtönzött gyorsulási verseny közben balesetet szenved. A kocsi, melyben ül, lebucskázik egy hídról, majd elmerül. A roppant ötletes főcím után aztán egyedül a lány kerül elő a habokból, kábán kikászálódik a partra. A baleseten gyorsan túltéve magát útra kel, és orgonistaként kezdi keresni a kenyerét, azonban valami nagyon nem stimmel. A lányt valamiféle szellemalak kezdi kísérteni, és egy kiszáradt tó partján fekvő, dermesztő hangulatot árasztó, elhagyatott parkba invitálja, ahol már várják őt az elveszett lelkek.

Herk Harvey első és egyben utolsó játékfilmje ez, előtte és utána rövid oktatófilmek gyártásával foglalkozott. A film elkészülte tulajdonképpen egy véletlennek köszönhető, az úriember épp egy forgatásra, vagy forgatásról utazott, amikor szemet szúrt neki az említett lepusztult park. A létesítmény olyannyira megbabonázta, hogy fejébe vette, horrorfilmet kell forgatnia, amely eme parkban, nevezett Saltair, valamint környékén játszódik. Fel is kereste John Clifford forgatókönyvírót, aki rövid időn belül meg is írta a szkriptet, majd kezdődhetett a forgatás, mely mindösszesen két hetet vett igénybe. A producer/rendező Harvey pedig magára vállalta a Maryt kísértő alak szerepét is. Mint említettem a film félig meddig amatőr, technikai szempontból teljesen korrekt, és rengeteg kreatív megoldással találkozhatunk, a néhol gyenge színészi játék, valamint a suta párbeszédek, viszont dilettantizmusról árulkodnak. Ám a néző könnyen szemet hunyhat e felett, hiszen a film szomorkás, álomszerű atmoszférája percek alatt magába szippantja, és el sem ereszti egészen a csavaros végkifejletig, melyet, bár sejthető, és mai szemmel valószínűleg a legtöbbeknek nem okoz meglepetést, azért nem szeretnék lelőni. 


A műnek háromféle vágása létezik. Nálunk a Cinetelnek hála, a 74 perces verzió jelent meg. Létezik ezen kívül egy utólag színezett változat is. Nekem volt szerencsém pár éve potom pénzért beszerezni a magyar kiadást, manapság már nem biztos, hogy egyszerű hozzájutni, de biztosan nem lehetetlen. Megvétele erősen ajánlott.
Meglehetősen minimalista alkotásról van szó, mely nagy valószínűséggel leginkább az alacsony költségvetésből adódott, ám ez egy cseppet sem baj. A szellemalakok sminkje kimerül a fehérre meszelt arcban és a szemek köré pingált sötét foltokban, de több nem is kell, a hatás tökéletes. Megjelenésükben engem George A. Romero 6 évvel később elszabadult élőhalottjaira emlékeztetnek. A zene a Mary által is játszott hátborzongató orgonafutamokból áll, és ezzel is sikerült elérni a kellő hatást. Ez a film így jó, ahogy van, egy tökéletes egységet alkotó, gótikus hangulatbomba. 

Herk Harvey

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése